
Sociologie štěstí
Biodanza je systém integrace a rozvoje lidských potenciálů prostřednictvím tance, hudby a skupinových setkání.
„Integrace“ znamená soudržnost a jednotu v rámci různých organických a psychických funkcí. Současný člověk je na motorické, emocionální a organické úrovni rozpolcený: zatímco cítí jedno, myslí si jiné a realizuje ještě jiné. Jeho existence již není autentická, je roztříštěná.
Tato situace ho vede k depresi, stresu a destruktivitě.
„Rozvoj lidských potenciálů“ jednoduše znamená umožnit genetické vyjádření našich nesmírných afektivních a intelektuálních schopností.
Biodanza prostřednictvím hudby a skupinových setkání stimuluje integraci i rozvoj vrozených potenciálů jedince. Globálnější definice by mohla znít: Biodanza je poetika lidského setkávání, která umožňuje vyjádření identity a radosti ze života.
Cvičení Biodanza jsou organizována na základě teoretického modelu vycházejícího z věd o životě: biologie, antropologie, psychologie a sociologie. Základním filozofickým paradigmatem Biodanzy je Biocentrický princip: celý vesmír včetně člověka je uspořádán ve funkci Života. V rámci tohoto pojetí chceme obnovit smysl pro posvátnost života. Jestliže si naše kultura zvolila hodnoty, které vedou k destrukci a smrti, Biodanza navrhuje kulturu pro Život, novou vizi světa a existence. V tomto smyslu můžeme říci, že Biodanza není jen příjemnou formou osvobození a zdraví; její působení představuje formu lidské ekologie založené na vnímání života jako nejvyšší zkušenosti.
publikováno v časopise „BIODANZA“ v květnu 1997
Strukturální Koncepty Biodanzy začlenění těla do procesu transformace

Celý proces transformace musí zahrnovat tělo na jeho různých úrovních: endokrinní, imunologické a emocionální. Tradiční představa, že k vyléčení psychických potíží stačí uvědomit si své nevědomé konflikty, byla v současnosti opuštěna, neboť se ukázala jako mylná. Lidská bytost je celek a všechny terapie, které vylučují tělesnost, jsou disociativní.
Skupina
Skupina má v procesu transformace zásadní význam, protože navozuje nové formy komunikace a afektivní vazby. Skupina je matricí znovuzrození, v níž se každý účastník setkává s afektivní nádobou a svolením ke své vlastní změně. Během století psychoterapie se zájem soustředil na jedince jako izolovanou bytost; dnes víme, že osamocený vývoj není možný. Martin Buber, Pichon Rivière, James Hillmann a Kenneth J. Gergen zahájili výzkum člověka jako vztahové bytosti. Tak se zrodil ekologický člověk. Přítomnost podobného modifikuje fungování člověka ve všech jeho organických a existenciálních rovinách.
Priorita vivencie
Emoce a vivencia představují regulační princip neurovegetativních funkcí, zesilují nebo mírní jejich aktivitu. Emoce reguluje a zároveň je jimi regulován limbicko-hypotalamický systém, v současnosti nazývaný limbicko-hypotalamický adaptivní integrační systém (SIALI). Integrace systému je synonymem pro uzdravení a zdraví. Mozek, tělo a mysl tvoří jeden celek, který si nelze představit odděleně. Mysl sídlí v každé buňce našeho těla. Na celek organismu působí „vivence“ potěšení, nadšení, lásky. V Biodanze se v procesu integrace dává přednost vivenciím a teprve potom vědomí a nakonec druhému systému jazykových signálů.
Hudba
Hudba je prostředníkem v rámci emocí a tělesného pohybu. Hudba je univerzální jazyk přístupný dětem i dospělým všech věkových kategorií a zemí. Její vliv přechází přímo k emocím, aniž by procházel analytickými filtry myšlení. Identita je hudbou prostupná, a proto ji lze jejím prostřednictvím vyjádřit. Hudba podněcuje expresivní tanec, afektivní komunikaci a oživení sebe sama.
Pohlazení a erotika
Pohlazení je jedním ze základních nástrojů Biodanzy. Tradiční terapie a medicína obecně disponují vysokou technologií a propracovanou sémantikou, ale zcela postrádají cit. Pohlazení vyvolává proměny na organické a existenciální úrovni. Pohlazení probouzí zdroj touhy a pomáhá vyjádřit identitu. Existenciální motivace jsou obohaceny silou erosu, lásky. Rozvoj erotiky má zásadní význam v procesu proměny člověka.
Změna životního stylu
Konečným cílem Biodanzy je dosáhnout stabilní změny životního stylu a zvýšit kvalitu našeho života. Pojem „znovuzrození“ v Biodanze znamená existenciální obnovu. Kde chci žít? S kým chci žít? Jaké úkoly chci ve svém životě plnit? Biodanza podněcuje odvahu k realizaci vnitřních cílů.
Přechodné proměny vyvolané izolovanými sezeními Biodanzy nestačí k tomu, aby došlo k procesu integrace a vyjádření potenciálů. Nestačí dosáhnout pohody, je třeba mít přístup ke štěstí.
K sociologii štěstí
Psychoterapie z hlediska celkového chování lidstva selhala, i když dosáhla úspěchu v individuální léčbě. V tomto století se však rozmohla perverze a destruktivita. Psychoterapie totiž zaměřila své cíle na jednotlivce, a nikoli na naše psychotické procesy na úrovni společnosti.
Paranoia hlav států, absolutní nedostatek lásky k lidem u politiků, nacionalismus, náboženské předsudky, rasismus a totalitní ideologie a další faktory uvrhnou lidstvo do krutých válek, ekonomické nespravedlnosti a etického úpadku lidstva. Průmyslově-vojenské pojetí, konzumerismus, kapitalistická lichva a demence totalitarismů jsou různé formy sociální patologie, které nás povedou k postupné společenské degradaci.
Citové vztahy mezi muži a ženami jsou v hluboké krizi. Muži potřebují navázat kontakt se svým hlubokým mužstvím, ženy se svým ženstvím jako soudržnou a transcendentní životní silou. Nejnaléhavější potřebou lidstva je rozvíjet citový potenciál jak individuálně, tak kolektivně. Zejména v našem chování převládají vnitřní představy temného charakteru.
Vnitřní reprezentace o opačném pohlaví, lásce a vlastní sexuální identitě se vědomím nemění; jediným prostředkem, jak tyto vnitřní projevy modifikovat, je prožitá zkušenost tady a teď. Jedná se o proces kvantové integrace energie, k němuž dochází během „vivencia“ setkání.
Tance a obřady setkání probouzejí zapomenuté vivencie spojené s extází a štěstím. Jak vytváříme sociální a emocionální podmínky, které usnadňují štěstí? Naše kultura vytváří pohodu, ale štěstí nikdy. Naše kultura je v podstatě založena na nepochopení; jejím konečným výsledkem je osamělost, deprese, destruktivita. Jak můžeme změnit hodnoty, které naše společnost nese, aniž by došlo k proměně lidí?
Potřebujeme vytvořit poetiku lidských vztahů, nové vnímání života, přístup k rajským zážitkům, pocit radosti, hudbu soužití. Rozšíření Biodanzy po celém světě s působivým elánem je vděčí za to, že se zaměřuje na nejhlubší potřeby této doby morální a kulturní krize.
Co člověk potřebuje aby byl šťastný
Níže je uveden seznam lidských tužeb získaný na základě průzkumu mezi 600 lidmi:
zdraví, jídlo, energie;
náklonnost, láska, porozumění, potěšení, přátelství, solidarita, něha;
tvořivost, práce, domov, svoboda projevu;
transcendence, otevřenost k extázi, vize tolerance, rozšíření vědomí.
Při pohledu na tento seznam potřeb zjistíme, že odpovídají pěti liniím Vivencia, na kterých Biodanza pracuje, aby rozvíjela lidský potenciál.
Štěstí je nakažlivé. Jeden šťastný člověk může ovlivnit štěstí mnoha dalších. Štěstí je proces zrání. Každý člověk může rozvíjet svůj vlastní potenciál štěstí a dosahovat stále vytříbenějších a intenzivnějších stavů. Potřebujeme své osobní štěstí i štěstí druhých. Rozvoj Biodanzy ve světě může změnit smysl života jako oběti v nový řád plný krásy, lásky a projevů našeho božství.
Tančíme každé pondělí přihlášky zde:
